Jaki kształt dachu wybrać?

Profilex Gostyń - pokrycia dachowe > Nowości > Jaki kształt dachu wybrać?
Dodano: 11 lipca 2022

Jaki kształt dachu wybrać?

Jakie są rodzaje dachu?

Jednym z najważniejszych zagadnień, z którym musi zmierzyć się każdy inwestor, jest wybór rodzaju dachu. Podjęta w tej kwestii decyzja niesie za sobą wiele konsekwencji.  Przekłada się on między innymi na walory estetyczne całego budynku oraz odporność połaci na działanie pogody – wiatru, deszczu i śniegu. Wybór konkretnych rozwiązań bezpośrednio wpływa także na koszt całej inwestycji.

Zanim wybierzemy konkretny projekt i wymarzony kształt dachu, sprawdźmy warunki zabudowy na naszej działce. Unikniemy w ten sposób sytuacji, gdy zakupionego projektu nie będziemy mogli zrealizować. Warunki zabudowy i zagospodarowania przestrzennego działek regulowane są bezpośrednio przez obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy, a w przypadku jego dezaktualizacji lub braku – przez decyzję o warunkach zabudowy wydawaną przez prezydenta, burmistrza lub wójta gminy. Warunki takie określają między innymi: wysokość kalenicy dachu w stosunku do poziomu terenu, rodzaj i kształt dachu jaki możemy zbudować (na przykład płaski lub stromy, dwuspadowy lub kopertowy) oraz czy nasz dom może mieć poddasze użytkowe. Warunki zabudowy na upatrzonej działce dobrze sprawdzić przed jej zakupem oraz przed wybraniem projektu domu.

Obecnie najpopularniejszymi rozwiązaniami są:

  1.  Dach dwuspadowy

Tego typu rozwiązanie zazwyczaj jest atrakcyjne cenowo, przeważnie to najtańsze rozwiązanie. Prosta konstrukcja jest dużą zaletą.

Więźba dachowa jest łatwa do wykonania, dzięki czemu trudno o popełnienie błędu. Stosując dach dwuspadowy, w dużej mierze możemy wyeliminować mostki termiczne. Kolejnym plusem jest uniwersalna estetyka dachu. Dach tego typu sprawdzi się w domach budowanych w różnych stylach.  Dach dwuspadowy umożliwia nam ułożenie właściwie każdego pokrycia. Począwszy od blachodachówek poprzez dachówki ceramiczne i betonowe aż po gonty bitumiczne. Jedynym ograniczeniem może być wymagany dla konkretnego pokrycia nachylenie dachu. Duża i regularna powierzchnia, to bardzo małe straty materiałów.

  1. Dach czterospadowy (w wersji namiotowej lub kopertowej)

Głównym jego atutem jest wysoka wytrzymałość, na przykład na wiatry huraganowe, w porównaniu z innymi rodzajami zadaszeń. Możesz wykorzystać w jego przypadku właściwie dowolne pokrycie dachowe. To estetyczny dach, który pozwala wykorzystać występującą pod nim przestrzeń jako miejsca do przechowywania.

 

  1. Dach mansardowy

Dach mansardowy cechuje się przede wszystkim ciekawym i estetycznym wyglądem. Jednak główną zaletą tego typu połaci jest możliwość praktycznego i funkcjonalnego urządzenia przestrzeni poddasza. W dachu mansardowym dolne płaszczyzny pełnią jednocześnie funkcję ścian sięgających bezpośrednio do podłogi, w których bez przeszkód możemy zamontować tradycyjne okna fasadowe. Dzięki małemu ich nachyleniu unikamy problemu skosów ograniczających przestrzeń poddasza, a także zapewniamy sobie wygodę poruszania się po najwyższej kondygnacji. Dach mansardowy stanowi więc idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy planują maksymalnie wykorzystać przestrzeń poddasza użytkowego.

  1. Dach pulpitowy

Dach pulpitowy zwany także jednospadowym ma wiele zalet. Najczęściej wyszczególnionymi są:

  • prosta konstrukcja,
  • niewielkie straty ciepła,
  • możliwość zastosowania na wąskich, długich budynkach oraz na granicy działki,
  • nowoczesny wygląd,
  • brak konieczności stosowania dodatkowego odwodnienia,
  • możliwość umieszczenia instalacji fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych.

 

  1. Dach płaski

Płaski dach cechuje się szeregiem zalet. Jakie są plusy płaskiego dachu?

  • Niski koszt budowy- Płaska powierzchnia jest mniejsza niż spadzista, konstrukcja jest dość prosta, zużycie materiałów – znacznie mniejsze.
  • Większa przestrzeń użytkowa- W domu z poddaszem użytkowym mamy wprawdzie dodatkową kondygnację do aranżacji, jednak przestrzeń na poddaszu jest nieco ograniczona – urządzając wnętrza, musimy dostosować się do wysokości ścianki kolankowej i skosów. Takich niedogodności nie doświadczymy w domu z płaskim dachem.
  • Wichura mu nie straszna- Stropodach o znikomym, kilkustopniowym spadku jest odporny na działanie silnych wiatrów – zerwanie połaci dachowej jest tu praktycznie niemożliwe, w przeciwieństwie np. do dachów dwupołaciowych o umiarkowanym kącie nachylenia.
  • Efektywne ogrzewanie- Płaski dach z reguły ma mniejszą powierzchnię niż dachy spadziste, a co za tym idzie – umożliwia zredukowanie strat ciepła. Dzięki temu dom będzie lepiej ogrzany, a rachunki nie będą wysokie.
  • Ogród na dachu- Wykorzystanie płaskiego dachu jako ogrodu czy tarasu nie jest może najtańszą opcją, ale na pewno niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Po pierwsze, teren zielony na dachu również wlicza się do powierzchni biologicznie czynnej. Dlatego w przypadku bardzo małej działki może to mieć kluczowe znaczenie.
  • Własna elektrownia na płaskim dachu- W dobie odnawialnych źródeł energii płaski dach jest doskonałym polem do popisu dla miłośników ekologicznych rozwiązań. Ze względu na brak pochyłości, panele fotowoltaiczne możemy ustawić w dowolnym kierunku.

 

 

 

Uzyskaj

Bezpłatną wycenę